(V databázi je prozatím 104 položek v této kategorii.)

Jezdecká socha Jana Žižky Praha - Vítkov

Na místo, kde geniální husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova a Kalicha v roce 1420 porazil první křížovou výpravu proti "kacířským Čechám", byla jezdecká socha slavnostně instalována až v roce 1950. Měla se tu objevit již před druhou světovou válkou, ale právě válečné a válce předcházející…

Husův kámen Chvaletice

Husův kámen byl odhalen, k 500. výročí smrti Jana Husa na kostnické hranici 6. července 1915, nedaleko pod evangelickou farou. Naproti němu přibyl pod evangelickým kostelem o něco později pomník padlým v 1. světové válce.

Husův kámen Běleč

Husův kámen byl v dnešních ´Husových sadech´ v centru Bělče odhalen, k 500. výročí Husovy smrti na hranici v jihoněmecké Kostnici, v roce 1915; obdobně jako toho roku na mnoha dalších místech.

Husův pomník Vamberk

Secesní pomník z roku 1904 je dominantou horní části Husova náměstí. Na přední straně pomníku je pod Husovou sochou nápis ´Velkému pravdy hlasateli´. Nad nápisem vyniká pozlacený prvek obsahující husitský kalich.

´Utrakvistický´ kostel sv. Mikuláše Humpolec

První zmínka o kostele, založeném z nedalekého premonstrátského kláštera v Želivu jako trojlodní stavba s další křížovou lodí, se vztahuje k roku 1233. Původní gotickou stavbu postihl požár roku 1600; tehdy byl kostel, i město, (po celé reformační období, cca 1420-1621) utrakvistický.

Pomník Jana Želivského Želiv

Socha Jana Želivského (1380-1422), představitele radikálního křídla Pražanů na začátku husitské doby, je dílem  sochařky Jaroslavy Lukešové z roku 1952. Tehdy byla socha umístěna u novoměstské radnice, kde stál 30. července 1419 Želivský v čele rozhořčeného davu, který provedl (první…

´Utrakvistický´ kostel sv. Gotharda Český Brod

Kolem roku 1350 zahájila dvorská stavební huť Matyáše z Arrasu stavbu trojlodní basiliky s polygonálním presbytářem (apsidou) a dvěma věžemi. Stavba byla dokončena až roku 1397; v dnešní sakristii se dochovaly pískovcové kvádry zdiva původního malého jednolodního románského kostela z roku 1136…

Lipanská mohyla Lipany

Mohyla, postavená pod vedením kameníka Karla Koutka během necelých tří měsíců, byla na Lipské hoře odhalena 11. září 1881, i když pamětní deska uvádí ´4/9 1881´. Mohyla, vzniklá sesazením pískovcových cihel, je vysoká 11 metrů. Je do ní vsazen symbol kalicha a pod ním pamětní deska:…

Husův kámen Český Brod

Autorem Husova památníku, nedaleko nyní evangelického kostela sv. Trojice, je Ladislav Šaloun. Památník byl odhalen teprve 6. července 1921, třebaže se o něm začalo uvažovat bezprostředně po odhalení místního pomníku Prokopa Holého v roce 1910.

Kámen z vrchu Klepec, vzdáleného 8 km od…

Pomník Prokopa Holého Český Brod

Secesní památník od sochaře Karla Opatrného byl slavnostně odhalen 3. července 1910 na dnešním Husově náměstí v Českém Brodě, cca 10 km od Lipanské mohyly.

Socha zachycuje husitského vojevůdce v životní velikosti na vrcholu podstavce z hořického pískovce ve tvaru skály spolu s bronzovým…

Husův kámen Sadská

Husův kámen z roku 1915, k 500. výročí Husovy smrti v Kostnici, byl odhalen v trojúhelníku dnešních ulic Husovy a Tylovy. Začátkem tisíciletí byl opraven po vandalském poničení. Nad emblémem je šikmo umístěný nápis ´Památce Mistra Jana Husa´ a vročení 1415-1915.

´Utrakvistický´ kostel sv. Štěpána Kouřim

Kostel patří nejen k nejvýznamějším kulturním památkám u nás, ale je i dokladem raně gotického stavitelství v rámci Evropy; především i kvůli kapli sv. Kateřiny pod presbytářem (apsidou) - jak s její architekturou z let 1260-1270, tak s výzdobou krátce po roce 1400. Stavba kostela probíhala…

Jan Hus 1415

Jan Hus se narodil nejspíše roku 1371 pravděpodobně v Husinci u Prachatic, kde je také jeho údajný rodný dům. Po letech v prachatické škole odchází studovat do Prahy – s touhou jako kněz zajistit si ´postavení dobré a vážené´, jak po letech doznává. Roku 1396 je prohlášen mistrem svobodných…

Pamětní deska Jana Želivského Praha

Autorem pamětní bronzové desky z roku 1956 na východní zdi Staroměstské radnice je sochař Karel Lidický. Formulace nápisu je poplatná době vzniku v padesátých letech 20. století.

Jan Želivský  (1380-1422) byl představitelem radikální strany formujícího se pražského…

Pomník Jana Husa Louny

Dílo sochaře Josefa Kvasničky, žáka J. V. Myslbeka, z roku 1915, je výrazným prvkem lounského Mírového náměstí. Jan Hus je představen jako kazatel se vztyčenou pravou rukou, v levé s rozevřenou Biblí. Socha byla odhalena 18. října 1925. Je umístěna na robustním podstavci, na jehož střední části…

´Utrakvistický´ kostel sv. Mikuláše Louny

Kostel sv. Mikuláše je trojlodní stavba vrcholné gotiky s žebrovou klenbou a výraznou stanovou střechou. Byl postaven v letech 1519-1538 se zapojením huti Benedikta Rejta na požářišti předchozího kostela po devastujícím požáru města roku 1517. Šedesát metrů vysoká věž z roku 1347 při tomto…

Pomník Jana Husa Ledeč nad Sázavou

Podstavec pomníku na ledečském náměstí, vysokého 5 m, byl připraven roku 1921. Mohutná socha Jana Husa od táborského sochaře Rudolfa Kubeše byla slavnostně odhalena v květnu 1926.

Reformátorova postava drží ve vztyčené pravici rozevřenou bibli s nápisem ´Pravda vítězí´. Ze…

Předtoleranční utajená církev Čertův důl ~1735

Obnovené zřízení zemské (Ferdinandem II. oktrojovaná ústava), v Čechách 10. května 1627, pro Moravu 10. května 1628, znamenalo radikální změnu pro státoprávní i náboženské uspořádání Čech i Moravy (němčina zrovnoprávněna s češtinou, stavovský systém nahrazen panovnickým absolutismem, za jediné…

Rodný statek Václava Kleycha Lažany

V Lažanech u Litomyšle, na gruntě čp. 2, se na podzim roku 1682 narodil Václav Kleych (1682-1737). V roce 1702 si vzal za manželku Kateřinu Fikejzovou z nedalekých Morašic. Obě jejich rodiny patřily k utajovaným evangelíkům. Roku 1707 emigroval s manželkou a dětmi do Žitavy. Na rodném statku…

Popravčí kámen Kopidlno

Kámen, u něhož byl 4. června 1729 mečem popraven tajný evangelík, myslivec Tomáš Svoboda, leží u domu čp. 247 nedaleko nádraží na ulici, která nese jeho jméno; na budově je nakoso umístěna čtvercová pamětní deska: ´ U tohoto kamene byl pro víru r. 1728 /!?/ popraven Tomáš Svoboda ´.…

Památník Tomáše Svobody Kopidlno

Památník u severní branky Češovských valů, cca 8 km od zámku v Kopidlně. Byl postaven při 200. výročí popravy myslivce Tomáše Svobody s nápisem: ´Tomáši Svobodovi a všem, kdož obětovali život pro přesvědčení 1729-1929´